Маријам Сахинјан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Податотека:Foto galatasaray-book cover.jpg
Мерјам Сахинјан и нејзиното студио Фото Галатасарај

Мерјам Шахинјан (1911 година во Сивас – 1996 година во Истанбул, Турција) била позната фотографка која се смета за прва жена студио фотографка во Турција.[1] Таа била од ерменско потекло.[2]

Живот[уреди | уреди извор]

Марјам Шахинјан е родена во Шахинјан Конаги, сега познат како Камли Кошк во центарот на градот Сивас, Турција.[2] Нејзиниот дедо, Паша, бил претставник на Сивас во првиот отомански парламент основан во 1877 година.[2] Семејството на Мерјам Шахинјан се преселило во Истанбул преку Самсун оставајќи зад себе имот како што е Шахинјан Конак, 5 мелници за брашно и големи количини недвижен имот. [2] Семејството се населило во областа Харбије во Истанбул и набрзо се прилагодило на новиот начин на живот под републиканската ера на Турската Република. Таа присуствуваше во локалното ерменско училиште Есајан.

Таткото на Мерјам Шахинјан, Михран, беше страшно заинтересиран за фотографија. Во 1933 година започнал да работи во фотографското студио Галатасарај во областа Бејоглу во Истанбул. Во 1936 година, мајката на Мерјам Дикранухи умрела ненадејна и го оставила семејството финансиски затегнато. Поради овие околности, Мерјам била принудена да го напушти француското училиште Сен-Пулшери во кое посетувала за да му помогне на својот татко да излезе во студиото. До 1937 година, со цел да го помогне финансискиот товар на семејството, таа започна самостојно да управува со студиото. Марјам Шахинјан раководеше со студиото до 1985 година. Таа почина во нејзиниот дом на Ханимефенди Сокак во Шишли во 1996 година и е погребана на ерменските гробишта Шишли.[2] Шахинјан зад себе оставил фотографска архива составена од приближно 200.000 слики. Мерјам Сахинјан се смета за првата жена фотограф во Турција.[1] Знаела француски, италијански, ерменски и турски јазик.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Altan, Sanem (Dec 12, 2011). „İlk kadın stüdyo fotoğrafçılardan Maryam Şahinyan (First Woman Studio Photographer: Maryam Sahinyan)“. Vatan (Turkish). Архивирано од изворникот на 13 March 2014. Посетено на 26 November 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „First Woman Photographer in Turkey“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Serttas, Tayfun. „Who was Maryam Sahinyan?“. SALT. Посетено на 26 November 2012. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Salt: Who was Maryam Sahinyan?“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Salt: Who was Maryam Sahinyan?“ е зададен повеќепати со различна содржина.