Марио Болати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марио Болати

Марио Ариел Болати (роден на 17 февруари 1985 година) - аргентински поранешен фудбалер кој играл како централен играч од средниот ред.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Болати ја започнал својата кариера во 2003 година во Белграно. Во 2006 година, неговиот тим беше промовиран во аргентинската Примера дивизион, но клубот испадна по само една сезона во првата лига. Болати потоа беше префрлен во португалскиот клуб Порто во јули 2007 година, каде што потпиша четиригодишен договор.[1] Порто се здоби со 60% од неговите економски права за идните трансфери што ги добиваше клубот, додека неименуваните страни ги задржаа преостанатите 40% [2]

Болати се пресели на шестмесечна позајмица во Хуракан за Торнео Клаусура во 2009 година по препорака од соиграчот од Порто, Лучо Гонсалес .[3] Тој беше избран за најдобар играч на турнирот од аргентинскиот спортски дневен весник Оле  и беше клучен играч во кандидатурата на Хуракан за шампионска титула, која беше спречена од Велез Сарсфилд во последниот натпревар.

Во јули 2009 година, Порто ги продаде сите свои економски права во Болати (60%) на Natland Financieringsmaatschappij BV со цел да ги стекне преостанатите права за регистрација на Радамел Фалкао од холандската компанија. Двете економски права беа проценети на 1,5 евра милиони,[2] правејќи ја трансферната вредност на Болати во тоа време вредна 2,5 евра милиони вкупно. Порто подоцна задржа 20% од своите економски права и доби 1 евро милиони само од Натланд.

Задржаните економски права од 20% беа „вредни“ 232.360 евра во сметководството (како финансиско средство наместо нематеријално средство, подоцна „издржано“ со времето), дел од преостанатата (неамортизирана) вредност на трошоците за стекнување што Порто ги плати во 2007 година. Порто ги задржа економските права и правата за регистрација што не може да се подели за да го направи Порто ентитетот кој ќе добие надоместок за трансфер за Натланд и ќе договори договор за заем за компанијата. Во меѓувреме, Болати остана со Хуракан за Торнео Апертура 2009 година .

На 18 јануари 2010 година, Болати беше префрлен во италијанскиот клуб Фиорентина во Серија А за 3,5 евра. милион.[4][5][6] Порто доби 500.000 евра за својот дел од 20%, но користејќи ја претходната „пазарна“ вредност од 2,5 евра милиони како пресметка.[7]

На 6 февруари 2011 година, Болати му се приклучи на бразилскиот клуб Интернационал од Серија А за 4,5 евра милиони.[6][8] Две години подоцна, и откако доби ограничена минутажа во текот на претходната сезона, Болати потпиша со аргентинската екипа Расинг Клуб на шестмесечна позајмица.[9]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

На 14 октомври 2009 година во Монтевидео, Уругвај, откако влезе како замена, Болати го постигна клучниот гол во 84. минута од натпреварот, со кој Аргентина се квалификува на Светското првенство во ФИФА 2010 година . Тој подоцна беше именуван во последниот тим од 23 играчи на Аргентина од менаџерот Диего Марадона за последните фази на турнирот, во Јужна Африка.

По пензионирањето[уреди | уреди извор]

Во март 2021 година, Болати беше ангажиран како технички секретар во неговиот поранешен клуб Хуракан .[10]

Почести[уреди | уреди извор]

Порто

Интернационал

 • Campeonato Gaúcho (2): 2011, 2012 година
 • Рекопа Судамерикана (1): 2011 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Porto add Bolatti and Aguiar“. UEFA.com. 3 July 2007. Посетено на 7 February 2010.
 2. 2,0 2,1 „FC Porto 2009–10 Annual Report“ (PDF). FC Porto. 25 October 2010. Архивирано од изворникот (PDF) на 25 January 2011. Посетено на 18 May 2011.
 3. Bolatti: "Doy gracias a Dios por ser parte de este equipo" on www.clarin.com
 4. „Definito l'accordo Per Bolatti“ (Italian). Violachannel.tv. 18 January 2010. Посетено на 18 January 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Official: Mario Bolatti Joins Fiorentina“. Goal.com. 19 January 2010.
 6. 6,0 6,1 ACF Fiorentina Report and Accounts on 31 December 2010 (на италијански)
 7. Capital gain of €267,640 plus asset value €232,360.
 8. „Bolatti tem recepção tradicional do Inter: festa no aeroporto e euforia“ (Portuguese). esporte.uol.com.br. 6 February 2011. Посетено на 6 February 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Bolatti, el nuevo refuerzo del primer equipo“ (Spanish). RacingClub.com.ar. 7 February 2013. Посетено на 7 February 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. Huracán reorganiza el fútbol: con Bolatti, una secretaría técnica y regresos en Inferiores, tycsports.com, 3 March 2021
 11. „2008–09 Taça de Portugal Sertanense-Porto game report“. ForaDeJogo. Посетено на 27 April 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]