Прејди на содржината

Марио Бенедети

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марио Бенедети (Mario Benedetti, 1920-2009) - уругвајски писател.

Марио Бенедети (Mario Benedetti, 1920-2009) - уругвајски писател

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Бенедети се смета за најголемиот уругвајски раскажувач. Неговата најдобра збирка раскази е „Монтевидеанци“ во која ги опишува секојдневните проблеми на малите луѓе во неправедното општество, како и сцени од семејниот и љубовниот живот. Тој се одликува со исклучителна дарба, без непотребни објаснувања, во расказите да ги скицира најважните црти.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 63.