Марински парк (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марински парк
Маріїнський парк
Парк
Земја  Украина
Општина Киев
Знаменитост Марински дворец

Маринскиот парк (украински: Маріїнський парк) е парк кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев. Паркот се наоѓа кај улицата Михајло Хрушевски.

Паркот бил основан во 1874 година[1]. Паркот има површина од 8,9 хектари. Поранешни имиња на паркот се Жртви на револуцијата, Пролетерски парк и Советски парк. Главниот влез на паркот се наоѓа спроти украинското собрание и Маринскиот дворец.

Наводи[уреди | уреди извор]