Маринер 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маринер 1
Лансирањето на Маринер 1
ОператорНАСА
ИзведувачиЛабораторија за млазен погон
Вид на мисијаОрбитирање околу Венера
Лансирано на22 јули 1962 во 9:21 UTC
Носечка ракетаАтлас-Агена Б
Траење на мисијата4 минути, 53 секунди
неуспешна мисија
Дом. страницаНАСА - Главен каталог на NSSDC
Маса202,8 кг

Маринер 1 – било првото вселенско летало од американската програмата Маринер. Леталото било дизајнирано за орбитирање околу Венера и собирање детални информации за неговата површина. Мисијата не била успешна, во 09:26:16 UT, помалку од 300 секунди по лансирањето на 22 јули 1962 година, мисијата била отповикана.

Леталото требало да тргне директно кон Венера, но при полетувањето дошло до откажување на системот за управување заради софтверска грешка на истиот[1]. При услови на неконтролирано летало, 294, 5 секунди по неговото лансирање, одговорниот офицер наредил откажување на мисијата и уништување на леталото[2] . Проценето било дека ракетата се срушила во северниот Атлантик, во ненаселена област.

За лансирање се користела Атлас-Агена, како и за Маринер 2, Маринер 3, Маринер 4 и Маринер 5. Причината зошто е изгубен контактот на моторот со командата не е познат. Пет недели подоцна, мисијата на Маринер 1 ја извршил Маринер 2.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mariner 1“. 4.0.8. NASA. 2008-08-05.
  2. „Venus Shot Fails as Rocket Strays“ (fee required). New York Times. 1962-07-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]