Марина (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марина
Жанр драма
теленовела
Создадена од Инес Родена
Улоги Сандра Ечеварија
Маурисио Окман
Маноло Кардона
Ајлин Мухика
Сузана Досаментос
Земја на потекло САД / Мексико
Првичен јазик Шпански
Бр. на епизоди 169
Продукција
Времетраење 45 минути
Прикажување
Првична мрежа Телемундо / Аргос Продукција
Првично прикажување 16 октомври 2006 – 29 јуни 2007
Хронологија
Следбеник Семето на љубовта (2007-2008)
Надворешни врски
Мрежна страница telemundoeventos.com/marina/marina eng.html

Марина (англиски: Marina) е американска / колумбиска теленовела снимана во Мексико, во 2006 година. Серијата е римејк на позната триологија на Талија, Марија Мерцедес, Маримар и Марија од преградието.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Марина е приказна за прекрасно и смела девојче кое ги забавува туристите кои доаѓаат во сончевиот Акапулко. Светот и се руши кога нејзината мајка умира неочекувано и Марина е принудена да се премести во богат имот, на фамилијата Аларкон Моралес, моќно семејство, кое не е подготвено да ја дочека сиромашната девојка со отворена врата. Во новиот дом Марина ќе биде опркужена со злото и омразата, но исто така ќе вложи напор и заштита од моќниот мултимилионер, Дон Гиљермо, нејзиниот чичко. Марина го споделува семејното наследство и го запознава луксузниот начин на животот. Но во тој имот ќе ја запознае и љубовта во лицето на Рикардо Аларкон, убав и млад маж, кој се посветил во бизнисот на фамилијата и живее со својата жена, Адријана, но боледува од тешка болест. Рикардо е воодушевен од Марина и се заљубува лудо во неа. Но повеќето од фамилијата ќе прават се да ги разделат, но тие и покрај тоа ќе се борат за вистинска љубов.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Сандра Ечеварија Марина
Маурисио Окман Рикардо *1
Маноло Кардона Рикардо *2
Ајлин Мухика Лаура / Вероника
Сузана Досаментос Алберта
Умберто Зурита Гиљермо
Долорес Хередија Роса

Марина на Балканот[уреди | уреди извор]

Бугарија: бТВ
Србија: Пинк Телевизија
Босна и Херцеговина: Пинк БХ
Црна Гора: Пинк М
Македонија: Сител Телевизија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]