Марина Келер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марина Келер (германскиː Marina Köhler; 20 јули 1954) — германска актерка, синхронизаторка, директор за дијалог и автор на книги за дијалог.

Животопис[уреди | уреди извор]

Таа е ќерка на режисерот Манфред Р. Келер, кој исто така работел во синхронизацијата. По дипломирањето студирала германски и романски јазици, а во раните 80-ти години почнала да работи со полно работно време како актерка. Таа живее и работи во Минхен.[1]

Синхронизација[уреди | уреди извор]

Во 1980 година таа прво ја синхронизирала Брук Шилдс во Сината лагуна, потоа во Сахара (1983) и во Лаура Сенка (1985). Таа работела и за други глумици, меѓу кои и Џенифер Билс во Четири соби (1996), Кејт Џексон во Уметноста на умирање (1999), Лора Лини во Беломонт Хаус (2001), Кристин Барански во Чикаго (2002), Хариет Волтер во Аб бите (2007) и за Кристин Скот Томас во Shopaholic - The Bargain Hunter (2009).

Од почетокот на американскиот дневен-сапун Богат и убав, кој првпат беше емитуван на германската телевизија во 1988 и траеше до 2011 година, Келер зборуваше во повеќе од 2.400 епизоди на улогата на Брук Логан, на која играше Кетрин Кели Ланг. Таа, исто така, го позајмила Клод Џејд и серијата Островот на триесетте смртни случаи, која се емитуваше на Арте во 1996 година, и Ребека Де Морнај за мини-серијата Сјае, која во 2000 година беше емитувано на РТЛ Телевизија, нејзиниот глас.

Покрај тоа, таа беше слушнато во многу анимирани филмови и серии, таа зборуваше 1981-1982 година, дивата гуска Ингрид во анимирана серија Нилс Холгерсон. Исто така во Саут Парк: Филмот - поголем, подолг, несечен (2000) се слуша како мајка на Картман, во The Monster AG (2002) како Мис Флинт, во Finding Nemo (2003) како Ли и Лув, во The Walking Lock (2005) како Хана и во Аријал, Сирена - Како се започна (2008) како Марина Де Реј.

Наводи[уреди | уреди извор]