Марина Беј Сандс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марина Беј Сандс е интегрирано одморалиште пред Марина Беј во Сингапур, сопственост на корпорацијата Лас Вегас Сандс . На нејзиното отворање во 2010 година, тој беше фактуриран како најскап светски самостоен имот на казино во износ од 8 милијарди американски долари (5,88 милијарди американски долари ), вклучувајќи ја и цената на земјиштето.[1][2] Хотелот вклучува вкупно 2.561 соби. Продавници во трговскиот центар Марина Беј Сандс, музеј, два големи театри, ресторани за „славни готвачи“, два лебдечки кристални павилјони, експонати за уметност-наука и најголемото казино во светот со атриум со 500 маси и 1.600 слоти се дел од овој објект. Комплексот SkyPark со капацитет од 3.900 луѓе и 150 бесконечен базен, поставен на врвот на најголемата светска платформа за кантилји во светот, која ја надвишува северната кула со 67 [3][4] Одморалиштето од 20 хектари беше дизајнирано од архитекти Моше Сафди .[5][6][7]

Марина Беј Сандс првично требаше да се отвори во 2009 година, но нејзината изградба се соочи со одложувања предизвикани од ескалацијата на трошоците за недостаток на материјали и работна сила од самиот почеток. Глобалната финансиска криза, исто така, изврши притисок врз сопствениците, Лас Вегас Сандс, да ги одложи своите проекти на друго место за да го комплетираат интегрираното одморалиште. Нејзиниот сопственик одлучи да го отвори интегрираното одморалиште во фази, а истиот беше одобрен од властите во Сингапур.[8] Зимскиот центар и SkyPark беа официјално отворени на 23 и 24 јуни 2010 година, како дел од дводневната прослава, по отворањето на казиното на 27 април истата година.[9] SkyPark се отвори наредниот ден. Театрите беа завршени навреме за првата претстава на Риверданс на 30 ноември. Затворен лизгалиште, кој користи вештачки мраз, го отвори на претставата на Мишел Кван на 18 декември. Музејот „АртСисс“ беше отворен за јавноста и дебито на 13-минутното светло, ласерско и водно шоу наречено Чудо од Фулд на 19 февруари 2011 година го одбележа целосното завршување на интегрираното одморалиште.

Отворањето на Марина Беј Сандс се одржа на 17 февруари 2011 година. Исто така, беше означено и отворањето на седумте ресторани на славните готвачи.[10] Последниот дел од „Марина Беј Сандс“, пловечките павилјони, Луи Витон и Клубот Пангеа, се отворија на 18 и 22 септември 2011 година, соодветно.[11] Предвидено е Марина Беј Сандс да има четврта кула изградена во блиска иднина.

Поглед на трите главни кули, инспирирани од палуби од карти
Базен за бесконечноста во Скајпарк
Марина Беј Сандс во самрак
 1. „Las Vegas Sands says Singapore casino opening delayed“. AsiaOne. 8 July 2009. Архивирано од изворникот на 2 June 2013. Посетено на 11 November 2017.
 2. „Marina Bay Sands set to open 27 April“. Sbr.com.sg. Архивирано од изворникот на 31 July 2012. Посетено на 2012-08-10.
 3. Surekha A Yadav (21 June 2010). „21 climbers to scale Marina Bay Sands to mark opening“. Channel NewsAsia. Архивирано од изворникот на 2010-06-24.
 4. Marina Bay Sands Integrated Resort, McGill University Library, Архивирано од изворникот на 2016-07-22, Посетено на 2020-03-05
 5. „Safdie Architects | Architecture & Design of Marina Bays Sands“ (PDF). msafdie.com.
 6. The Welcoming Hand of Singapore, worldarchitecturenews.com
 7. Ballinger, Lucy (25 June 2010). „Dazzling new £4bn resort open in Singapore“. Daily Mail. London.
 8. „Marina Bay casino opens“. Straits Times. 27 May 2010. Архивирано од изворникот на 30 April 2010.
 9. "Uproar over Marina Bay Sands conference woes". Straits Times, 6 May 2010, page A1.
 10. „Grand Opening of Marina Bay Sands – Premier of 'ArtScience museum', 'Lion King' and 'Wonder Full' shows“. 17 February 2011.
 11. „Big Grand Opening of Pangaea Singapore“. Архивирано од изворникот на 2015-04-11. Посетено на 2012-08-10.