Марика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во римската митологија, Марика е друго име на божицата Бона Деа.

Во грчката митологија, Марика била нимфа, мајка на Латин. Фаун му родителствувал на Латин. Фаун понекогаш се спомнува како син на Марика. Светата шума близу Минтурне била посветена на Марика. Блиското езеро исто така било именувано по неа.

Поврзано[уреди | уреди извор]