Мариета фон Хаусволф фон Баумгартен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мариета фон Хаусволф фон Баумгартен (моминско фон Баумгартен) [1] е шведска сценаристка од Стокхолм. Таа го напишала сценариото за филмот за 2012 година, номиниран за Гулдбаге , „Повикај девојка“ . [1] Таа исто така била копродуцент на филмот.

Кариера[уреди | уреди извор]

Таа е меѓународен советник за сценарија која работела со развој на филмови како Медитеран (Џонас Карпигано), Бабадук (Џенифер Кент), Х (Ранија Атиех, Даниел Гарсија), Џеца, Децата од Сараево (Аида Бегиќ) Алаверди (Марија Сачјан), Лос Хонгос (Оскар Руиз Навија), Шоуто за кучиња (Ралстон Џовер), Свиналенгорна/Понатаму (Пернила Август), Хи -Со (Адитија Асарат), Лес Кватро Волте (Микеланџело Фраммартино) Курвата (Хагар Бен-Ашер) Кратка кожа (Ducchio Chiarini) и претстојниот Rey од Нилс Атала, Blanka од Kohki Hasei, Underground мирис од Pengfei Song и The Fits од Ана Роуз Холмер .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Баумгартен е мажена за шведскиот уметник Карл Михаел фон Хаусволф, таткото на Ана фон Хаусволф и Марија фон Хаусволф, а има и три сина, Георг фон Баумгартен, Ервин фон Баумгартен и Јулиус фон Хаусволф. Таа е ќерка на новинарката Маријана фон Баумгартен-Линдберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2014-12-19. Посетено на 2014-12-13.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)