Мариенхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мариенхаген
Место во Дуинген
Црква во Мариенхаген
Црква во Мариенхаген
Црква во Мариенхаген
Грб на Мариенхаген
Мариенхаген во рамките на Германија
Мариенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Hildesheim
Општина Дуинген
Основни податоци
Површина 6,23 км2
Надм. височина 179 м
Население 727  (31 декември 2015)
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31094
Повик. бр. 05185
Координати 52°2′7″N 9°41′16″E / 52.03528° СГШ; 9.68778° ИГД / 52.03528; 9.68778Координати: 52°2′7″N 9°41′16″E / 52.03528° СГШ; 9.68778° ИГД / 52.03528; 9.68778

Мариенхаген (германски: Marienhagen) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Дуинген.