Мариборска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мариборска тврдина
Grad Maribor
Maribor Grad 20070107.jpg
Изглед твгрдината
Општи податоци
ГрадМарибор
ЗемјаСловенија


Мариборската тврдина се наоѓа во Марибор во Словенија. Објектот датира од 15 век.