Марек Кожмињски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марек Кожмињски
Marek Koźmiński.jpg
Лични податоци
Роден на 7 февруари 1971 (1971-02-07) (52 г.)
Роден во Краков, Полска
Држава Полска Полска
Висина &100000000000001800000001,80 м
Играчки податоци
Позиција одбрана, среден ред
Повлекување 2003
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989-1992 Гутник Нова Хута Гутник Нова Хута 95 (3)
1992-1997 Удинезе Удинезе 97 (5)
1997-2002 Бреша Бреша 110 (3)
2002 Анкона Анкона 5 (0)
2002-2003 ПАОК ПАОК 9 (0)
2003 Гурник Забже Гурник Забже 11 (2)
Репрезентација
1992-2002 Полска Полска 46 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Марек Јан Кожмињски (полски: Marek Jan Koźmiński; роден на 9 јануари 1981 година) — поранешен полски фудбалер, играч од одбраната и од средниот ред.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во својата кариера играл за екипите на Гутник Краков, Удинезе (Италија), Бреша (Италија), Анкона (Италија), ПАОК (Грција) и Гурник Забже.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

За полската репрезентација одиграл 46 натпревари и бил дел од селекцијата кој настапила на Светското првенство 2002.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]