Маргита Фигули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маргита Фигули

Маргита Фигули (словачки: Margita Figuli; 2 октомври 1909 година во Вишни Кубин, денес во Словачка - 27 март 1995 година во Братислава, Словачка) — писателка,преведувач и автор на литература за деца .[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Маргита Фигули е родена во семејство на земјоделец во Вијан Кубин. По студиите во Банска Бистрица, таа се преселила во Братислава каде работела работи како англиски дописник до 1941 година.

Оттогаш, таа се фокусирла само на пишување.

Почина во Братислава во 1995 година.[2]

Творештво[уреди | уреди извор]

Стил[уреди | уреди извор]

Маргита Фигули е значаен претставник на словачката школа на натурализмот.

Нејзините дела започнаа да се објавуваат во 1930 година во „Словенска недела“,, „Elán“ (Дух), „Slovenské pohľady“ (Словачки погледи) и други периодични изданија. Главно обработувала теми во кои доминира сочувството,социјални проблеми.. Нејзините најдобри дела беа преведени на германски, руски, полски и други јазици[3]..

Список на избрани дела[уреди | уреди извор]

Проза
 • 1932 година - „Список на отца“ (Писмо од татко)
 • 1938 година - "Čierny býk" (цЦрн бик)
 • 1940 година - „Оловенски ватк“ (Оловна птица)
 • 1940 година - „Три гаштанова коне“ (Тројка - коњи)
 • 1942 година - „Три ноќи три три“ (Три ноќи и три соништа)
 • 1946 година - „Вавилон“
 • 1973 година - „Ребека“ (Ребека)
 • 1974 година - „Vietor v nás“ (Ветер во нас)
Литература за деца и млади
 • 1963 година - „Список на мои први“ (Мојата прва буква)
 • 1964 година - „Аријадна ниш“ (Предиво на Аријадна)
 • 1980 година - „Балада о Јурови Јаношикови“ (Балада за Јаношик)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Margita Figuli
 2. „Margita Figuli“. Архивирано од изворникот на 2021-05-17. Посетено на 2021-04-19.
 3. „Margita Figuli“. Архивирано од изворникот на 2021-04-19. Посетено на 2021-04-19.

Надворешни врески[уреди | уреди извор]