Маргелиска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Маргелиска тврдина
Kalaja e Margëlliçit
Општи податоци
Град Патос
Земја Албанија

Маргелиската тврдина (албански:Kalaja e Margëlliçit)) е тврдина која се наоѓа во Патос, во Албанија. Тврдината постоела уште од античкиот период, а во 8 век била доградена за одбрана на античкиот град Билис. Во времето на Втората светска војна, на овие простори се водиле жестоки битки.