Маргарита (војвотка од Брабант)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маргарита
Војвотка од Брабант, војвотка од Лотиер и војвотка од Лимбур
На престол 3 мај 1294 – 27 октомври 1312
Сопружник Џон II
1290 - 1312
Деца
Џон III
Татко Едвард I
Мајка Елеонора Кастиљска
Почивалиште Катедрала Свети Михаил и Гудула

Маргарита (15 март 12751333) била ќерка на англискиот крал Едвард I и неговата сопруга Елеонора. Таа е родена во Виндзор, како десетто дете на Едвард.

Во 1290 година се омажила за Џон II, во истата година кога нејзината мајка починала. Од овој брак се родил Џон III, војвода од Брабант.