Маргарита Христова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маргарита Христова
Роден(а)18 март 1973
Битола, Македонија Македонија
Жанр(ови)поп
Занимање/њапејачка

Маргарита Христова е македонска пејачка кој твори на македонската забавна сцена повеќе од 20 години. Родена е на 18 март 1973 во Битола[1]. Својата музичка кариера ја започнала уште во 1987 година на фестивалот „Златен Глас“[1]. Таа била победник на фестивалот „Југовизија“ во 1991 година, со што била последната избраничка на тогашната СФРЈ за фестивалот Евровизија. Повеќепати учествувала на фестивалот Макфест во Штип, како и на други музички фестивали во Македонија и странство. Остварила и повеќе турнеи во странство. Освоила повеќе награди на меѓународни музички феситвали, во 2009 во Турција[2], а во 2010 победила на меѓународен фестивал во Малта освојувајќи ја наградата за најдобар пејач[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2011-06-22.
  2. http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1740&ArticleID=116470[мртва врска]
  3. http://www.kumanovonews.com/vesti/zabava/margarita-hristova-pobedi-na-festival-vo-malta.html