Прејди на содржината

Маргарита Алигер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Маргарита Јосифовна Алигер (1 август 1992 година) — советска поетеса, преведувач и новинар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена е во Одеса во семејство на еврејски канцелариски работници; вистинското презиме и беше Зелигер. Како тинејџерка работела во фабрика за хемикалии. Од 1934 до 1937 година студирала на Институтот за литература Максим Горки.[1]

Главните теми на нејзината рана поезија беа херојството на советскиот народ за време на индустријализацијата и за време на Втората светска војна (Текст, 1943 година). Нејзина најпозната песна е „Зоја“ (1942), за Зоја Космодемјанскаја, млада девојка убиена од нацистите .[1] Ова дело беше една од најпопуларните песни за време на советската ера. Од 1940 до 1950 година, поезијата на Алигер се карактеризираше со мешавина на оптимистички полуофицијални стихови („Планини Ленински“, 1953) и песни во кои Алигер се обиде да ја анализира ситуацијата во нејзината земја на реален начин („Твојата победа “, 1944 - 1945 година). Во 1956 година, на собирот на Хрушчов, ги опомена писателите за мешање во политичкиот систем. Забележано е дека Алиџер е единствениот писател кој се изјасни против на настанот. По пензионирањето се извини на нејзиното однесување.[2] Алигер напишала бројни есеи и написи за руската литература и нејзините впечатоци од патувањето („За поезијата и поетите“, 1980; „Враќањето од Чиле“, 1966).

Нејзин прв сопруг бил композиторот Константин Макаров-Ракитин, кој бил убиен на фронтот во близина на Јарцево во 1941 година по смртта на нивното дете (нивната ќерка Татјана [1940-1974] стана поетеса и преведувач), двојна трагедија што ја остави уништена. Следната година таа имаше врска со авторот Александар Фадејев ; од оваа унија се роди ќерка Марија, која се омажи за Ханс Магнус Ензенсбергер и живееше во странство дваесет години, убивајќи се себеси по краткото враќање во Русија во 1991 година. Вториот и последен сопруг на Алиџер беше службеникот на Централниот комитет Игор Чернунцан (1918-1990). Таа ги преживеа сите сопрузи и деца, умирајќи кратко по нејзината ќерка Марија Ензенсбергер. Маргарита Алигер е погребана во Переделкино покрај нејзините ќерки.

Избрани дела[уреди | уреди извор]

  • Бог рожденија (Година на раѓање) (1938)
  • Зоја (1942)
  • Вашата победа (1945)
  • Големи очекувања
  • Двајца (1956)
  • Ленински Гори (Ленин Хилс)
  • Синии (Син час) (1970)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Brown, Archie (1991). The Soviet Union: A Biographical Dictionary. NY: Macmillan. стр. 10. ISBN 0-02-897071-3. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Dictionary“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. selected; introduction, with an; Todd, by Yevgeny Yevtushenko ; edited by Albert C.; Weissbort, Max Hayward, with Daniel (1993). Twentieth century Russian poetry : silver and steel : an anthology (1. изд.). New York: Doubleday. ISBN 0385051298.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]