Маргарет Роско

Од Википедија — слободната енциклопедија

Маргарет Роско (1786 – 1840) била англиска ботаничка илустраторка и авторка од почетокот на 19 век. Таа била мајка на Маргарет Сендбах и сопруга на Едвард Роско.

Работа[уреди | уреди извор]

Роско илустрирала плочи во ботаничкото дело на Вилијам Роско Монандријански растенија од редот Scitamineae: главно извлечени од живи примероци во ботаничките градини во Ливерпул.[1] Нејзината сестра г-ѓа Џејмс Диксон исто така го илустрирала ова ботаничко дело.[2] Таа продолжила да пишува и илустрира Цветни илустрации на годишните времиња.[3] Плоча од ова дело било изложена на изложбата „Портрети на една градина, Бруклинска ботаничка градина флорилегиум“ во 2012 година одржана во Институтот за ботаничка документација Хант.[4]

Делото на Роско Цветни илустрации на годишните времиња било врежано од мајсторот акватинтист Роберт Хавел. Оваа книга имала 55 страници исполнети со илустрации и рачно обоени и испечатени.[1]

Таа продолжи да зборува за нејзината премиса зад книгата:

„Не постои потрага што го исполнува умот со поблагородни и повозвишени чувства од проучувањето на овие дела на природата. За сопствениот пол, на чие особено известување го нуди, таа верува дека може да се покаже како корисен и правилен водич за нивниот вкус, како во изборот за цветна градина, така и како предмети за нивниот молив“.[1]

Роско починала во 1840 година. Меморијалната скулптура во чест на Роско и нејзиниот сопруг ја направила вајарот Џон Гибсон. Овој споменик може да се види во Унитарната црква Улет Роуд во Ливерпул.

Семејство[уреди | уреди извор]

Роско била ќерка на Маргарет Грифис и нејзиниот сопруг Џон Лејс, адвокат од Ливерпул.[6] Роско се омажила за нејзиниот втор братучед Едвард Роско, син на Вилијам Роско во 1810 година.[1][6] Тие имале два сина, од кои едниот починал во детството, а другиот се викал Едвард Хенри Роско. Тие имаа и ќерка, поетесата и романописец Маргарет Сендбах. Маргарет Сандбах живеела од 1812 до 1852 година.[1]

Покрај Маргарет Роско, Маргарет Грифис и Џон Лејс имаа дополнителни 7 деца, Томас Грифитс Лејс, Марта Лејс, Мери Ен Диксон, Френсис Пирсон, Џејн Лејс, Џошуа Лејс и Амброуз Лејс.[7]

Надеж: Споменик на Едвард и Маргарет Роско[уреди | уреди извор]

Џон Гибсон, уметник од 18 век, посветил релјефна скулптура од гипс, која ја нарекол „Надеж“ во чест на Едвард и Маргарет.[8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Margaret Roscoe“. www.rossbayvilla.org. Ross Bay Villa Historic House Museum. Посетено на 9 May 2016. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „RossBay“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. Roscoe, William (1828). Monandrian plants of the order Scitamineae :chiefly drawn from living specimens in the botanic garden at Liverpool, arranged according to the system of Linnaeus with descriptions and observations /. Liverpool, UK: George Smith. стр. 8. doi:10.5962/bhl.title.43734.
  3. Roscoe, Margaret (1831). Floral illustrations of the seasons, consisting of the most beautiful, hardy and rare herbaceous plants cultivated in the flower garden, from drawings. London: Robert Havell. Посетено на 9 May 2016.
  4. „Portraits of a Garden, Brooklyn Botanic Garden Florilegium“. www.huntbotanical.org. Hunt Institute for Botanical Documentation. Посетено на 9 May 2016.
  5. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)
  6. 6,0 6,1 Dickinson, R. (1957). „James Nasmyth and the Liverpool iron trade“ (PDF). Transactions of the Historic Society of Lancashire and Cheshire. 108: 83–104. Архивирано од изворникот (PDF) на 23 September 2016. Посетено на 9 May 2016.
  7. „Family Tree & Family History at Geni.com“. www.geni.com. Посетено на 2020-03-07.
  8. „Hope: Monument to Edward and Margaret Roscoe | Works of Art | RA Collection | Royal Academy of Arts“. www.royalacademy.org.uk. Посетено на 2020-03-07.