Маргарета Фахлен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маргарета Фахлен
Маргарета Фахлен (1955) во театарот Тронделаг.
Роден(а)Герд Маргарета Фахлен
June 8, 1918
Солефтеа
Починал(а)October 28, 1978 (age 60)
Копнхаген
Националностшвеѓанка
ЗанимањеГлумица
СопружникПол Рајхард (1955-divorced 1962)

Герд Маргарета Фахлен (8 јуни 1918 - 28 октомври 1978) била шведска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Фахлен порасна во Упсала. Откако ги завршила студиите, се преселила во Стокхолм за да работи; паралелно со нејзината работа, таа започнала да ја интересира театарот. Таа била забележана во 1941 година, а своето деби на екранот го имаше во 1943 година во „Млада крв“ на Ивар Јохансон во 1943 година. Таа влегла во училиштето на Драмат во 1944 година и студирала таму сè до 1947 година, кога, за време на нејзината матура, ја добила улогата на Кристина во „Велигден“ на Август Стриндберг. Овој чекор напред довел до тоа да и биде доделена улогата на Хелга во „Девојчето од Стормирторпет“ на Густаф Едгрен (1947). Следувала кратка, но интензивна филмска кариера, опфаќајќи ги 40-тите и раните 1950-ти.[1]

Од 1955 до 1962 година, таа била мажена за глумецот Пол Рајхард;[2][3] за тоа време, таа живеела во Данска и дејствувала само спорадично. Последните 15 години од животот ги поминала работејќи како медицински секретар во ортопедската болница во Копенхаген .

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • 1945 година: Црни рози
  • 1946 година: Ирис и поручникот
  • 1947: Девојчето од Стормирторпет
  • 1950 година: Хјертер Кнект
  • 1952 година: Заради мојата неизмерна младост
  • 1956 година: Киспус

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Margareta Fahlén – Svensk Filmdatabas“. Посетено на 2019-04-18.
  2. Personalhistorisk tidsskrift (дански). Samfundet for Dansk genealogi og personalhistorie. 1886. Margareta Fahlén.
  3. Pedersen, Paw Kåre (May 2012). Direktor Lau Lauritzen (дански). BoD – Books on Demand. ISBN 9788771147056.