Маргарета Екстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија

Маргарета Екстрем (родена 1930 година) е шведска поетеса, романсиерка, писателка за деца, книжевен критичар и филмски критичар. Своето книжевно деби го имала во 1960 година со збирката раскази „ Aftnar i S:t Petersburg.“ .[1] Таа била наградена со Доблуг награда во 1977 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Godal, Anne Marit (уред.). „Margareta Ekström“. Store norske leksikon. Oslo: Norsk nettleksikon. Посетено на 6 July 2012.