Марвин Фридрих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марвин Фридрих
Marvin Friedrich 20150416.jpg
Лични податоци
Роден на 13 декември 1995 (1995-12-13) (24 г.)
Роден во Касел, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Унион Берлин Унион Берлин
Број 5
Младинска кариера
Flag of None.svg Гуксхаген
Flag of None.svg Велмар
Падерборн 07 Падерборн 07
Шалке 04 Шалке 04
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014-2016 Шалке 04 II Шалке 04 II 30 (4)
2014-2016 Шалке 04 Шалке 04 7 (0)
2016-2018 Аугсбург II Аугсбург II 25 (0)
2016-2018 Аугсбург Аугсбург 0 (0)
2018- Унион Берлин Унион Берлин 47 (1)
Репрезентација
2014 Германија Германија 18 3 (1)
2015-2016 Германија Германија 20 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Марвин Фридрих (германски: Marvin Friedrich, роден на 3 декември 1995 во Касел) е германски фудбалер, играч од одбраната на Унион Берлин.[1]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Фридрих е разновиден играч од одбраната, кој најчесто игра како централен дефанзивец но може да игра и на десната и левата бековска позиција. По овие технички карактеристики тој е доста сличен на својот поранешен соиграч од Шалке 04, Бенедикт Хеведес.[2] Силата, трчањето и тактичката интелигенција на фудбалскиот терен, се само некои од неговите најголеми квалитети.[2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, Фридрих се приклучил на младинската академија на Шалке 04 . Тој го направил своето деби на Бундеслигата на 13 септември 2014 година против Борусија Менхенгладбах во поразот од 4-1.[3]

На 17 јуни 2016 година, било објавено дека Фридрих му се придружил на Аугсбург на тригодишен договор. [4]

Во јануари 2018 година, Фридрих се преселил во Втората Бундеслигата, во редот на Унион Берлин на 2½ годишен договор до лето 2021 година. Аугсбург обезбедил опција повторно да го потпише Фридрих.[5]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Фридрих го имал своето деби за германската национална екипа под-19 фудбалска 16 април 2014 година со победа од 5-2 над белгискиот национален фудбалски тим под 19 години во кој Фридрих влегол на 60-тата минута. [6] [7] Фридрих бил во репрезентативниот тим на Германија под 19 на Европското првенство на 19 јуни во Унгарија и имал два кратки настапи. [7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Germany - M. Friedrich - Profile with news, career statistics and history - Soccerway“. soccerway.com. конс. 13 September 2014. 
  2. 2,0 2,1 „Marvin Friedrich“. talentshunter.net. конс. 17 September 2014. 
  3. „Mönchengladbach vs. Schalke 04 - Soccerway“. soccerway.com. конс. 13 September 2014. 
  4. „Marvin Friedrich joins FC Augsburg“. FC Schalke 04. 17 June 2016. 
  5. Friedrich verstärkt Union - Rückkaufoption für den FCA“, „kicker Online“, 27 јануари 2018. (на German)
  6. Jonathan Walsh (16 September 2014). „Germany under 19 squad aim to replicate World Cup success in European Championshiph“. vavel.com. конс. 17 September 2014. 
  7. 7,0 7,1 Марвин Фридрих на soccerway