Мара Милосница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мара Милосница - новела на писателот Иво Андриќ.

Содржина[уреди | уреди извор]

Осврт кон делото[уреди | уреди извор]

Расказот-легенда „Мара Милосница“ е еден вид роман скратен во рамките на новела. Во него, Андриќ го открива реалниот животен смисол застапен во легендите при што ги отфрла романтичарските измами. Од преданието за блудната Мара Милосница, авторот проникнува во времето коешто се одликувало со насилство врз човечкиот живот, а Мара е само несреќно суштество уништено од судбината. Во нејзиниот живот сè се одвива како во сон, а јавето ја пречекува со сурови казни.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Velibor Gligorić, „Beleška o piscu“, во: Ivo Andrić, Priča o vezirovom slonu. Beograd: Rad, 1962, стр. 166.