Марат Калимулин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марат Калимулин
Роден август 20, 1988(1988-08-20)
Тољјати, СССР
Починал 7 септември 2011(2011-09-07) (возр. 23)
Јарослављ, Русија
Позиција одбрана
Кариера 2005–2011
Медали
Натпреварувач за  Русија
Ice hockey
World Junior Championships
Бронза 2008 Czech Republic

Марат Калимулин (роден на 20 август 1988 во Тољјати - 7 септември 2011) бил руски хокеар.

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]