Маракуја (овошје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Различни маракуји на пазар во Португалија

Маракујата е плод на различни видови од растенијата Passiflora .[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Маракујата била донесена во Европа првпат во 1553 година [3]

Изглед и структура[уреди | уреди извор]

Маракуји се тркалезни или овални и имаат ширина од 3.8 до 7.6 cm.[1] Постојат жолти, црвени, виолетови и зелени видови од овошјето.[1] Плодовите имаат сочен јадлив центар составен од голем број семиња .[1]

Сорти[уреди | уреди извор]

Има четири главни сорти на маракуја:

 • виолетова маракуја (овошје на Passiflora edulis Sims),
 • жолта маракуја ( Passiflora edulis f. flavicarpa Deg. ),
 • слатка гранадила ( Passiflora ligularis ),
 • џиновска гранадила ( Passiflora quadrangularis L. ).[4]

Користи[уреди | уреди извор]

Се јаде внатрешниот дел од овошјето. Овој дел од овошјето се содржува сок .[1] со многу семки. Може да се користи и во колачи и други печени производи.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Суровата маракуја е 73% вода, 23% јаглени хидрати, 2% белковини и 1% масти (табела). Во референтна количина од 100 грама, сировото страсно овошје обезбедува 97 калории и е богат извор на витамин Ц (36% од дневната вредност, DV) и умерен извор на рибофлавин (11% DV), ниацин (10% DV), железо (12% ДВ) и фосфор (10% ДВ) (табела). Нема други микронутриенти во значителна содржина.

Фитохемикалии[уреди | уреди извор]

Неколку варијанти на маракуја се богати со полифеноли [5][6], а некои содржат пруназин и други цијаногени гликозиди во лушпата и сокот.[7]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Morton JF (1987). „Passionfruit, p. 320–328; In: Fruits of Warm Climates“. NewCrop, Center for New Crops and Plant Products, Department of Horticulture and Landscape Architecture at Purdue University, W. Lafayette, Indiana. Посетено на 22 January 2020.
 2. Dennis S. Hill (16 July 2008). Pests of Crops in Warmer Climates and Their Control. Springer Science & Business Media. стр. 605–. ISBN 978-1-4020-6738-9.
 3. „HS1406/HS1406: The Passion Fruit in Florida“. edis.ifas.ufl.edu (англиски). Посетено на 2022-02-17.
 4. Experts from Dole Food Company; Experts from The Mayo Clinic; Experts from UCLA Center for H (13 January 2002). Encyclopedia of Foods: A Guide to Healthy Nutrition. Elsevier. стр. 195–. ISBN 978-0-08-053087-1.
 5. Talcott ST, Percival SS, Pittet-Moore J, Celoria C (2003). „Phytochemical composition and antioxidant stability of fortified yellow passion fruit (Passiflora edulis)“. J Agric Food Chem. 51 (4): 935–41. doi:10.1021/jf020769q. PMID 12568552.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 6. Devi Ramaiya S, Bujang JS, Zakaria MH, King WS, Shaffiq Sahrir MA (2013). „Sugars, ascorbic acid, total phenolic content and total antioxidant activity in passion fruit (Passiflora) cultivars“. J Sci Food Agric. 93 (5): 1198–1205. doi:10.1002/jsfa.5876. PMID 23027609.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 7. Chassagne D, Crouzet JC, Bayonove CL, Baumes RL (1996). „Identification and Quantification of Passion Fruit Cyanogenic Glycosides“. J Agric Food Chem. 44 (12): 3817–3820. doi:10.1021/jf960381t.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)