Маписки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мапуски јазик
Застапен воИндонезија
ПодрачјеПапуа
Говорници1  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mpy

Мапискиот е микронезиски јазик кој се зборува(л) во Индонезија, на островот Папуа. Народот емигрирал во Микронезија и започнал да зборува на некој од другите микронезиски јазици. Забележан е само еден стар зборувач на јазикот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Маписки јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]