Мануел I Комнен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мануел I Комнен
Manuelcomnenus.jpg
Портрет на Мануел I (заедно со Марија од Антиохија - не е прикажана на сликата) во сочуван ракопис во Ватиканската библиотека во Рим.
Цар на Византија
На престол 5 април 1143 - 24 септември 1180 (&1000000000000003700000037 години и &10000000000000172000000172 дена)
Претходник Јован II Комнен
Наследник Алексеј II Комнен
Сопружник Берта фон Зулцбах
Марија од Антиохија
Династија Комнени
Татко Јован II Комнен
Мајка Ирина

Мануел I Комнeн (грчки: Μανουήλ Α' Κομνηνός, роден на 28 ноември 1118, починал на 24 септември 1180) бил византиски император (од 1143 до 1180 година) од династијата на Комнените. За време на своето владеење, како и Јустинијан I се обидел да ги освои деловите на Западното Римско Царство.[1] За таа цел извршил инвазијата врз денешна јужна Италија. Заедно со Ватикан и со крстоносците заеднички го нападнале напад на фатимидскиот Египет. На Балканскиот полуостров, тој успеал да ги потисне на унгарските граници и да се движи на север до Дунав и Драва.

На крајот од неговото владеење доживеал тежок пораз на војската на Турците Селџуци во битката кај Мириокефалон (во 1176 год.) која, според својата важност и исходот, често пати се споредува со битката кај Манцикерт (во 1071 год.) во која бил победен и заробен византискиот цар Роман IV Диоген (1068-1071).

По смртта Мануел бил наследен од неговиот син Алексеј (1180-1183), но набрзо потоа Византија била зафатена од граѓанска војна која на крајот довела до мешање со крстоносците и првиот пад на Цариград и на падот на Византија во 1204 години.

Воени походи[уреди | уреди извор]

Карта на Империјата во текот на владеењето на Мануел I (c. 1180 god.)

Семејство[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. J. Norwich, Byzantium: The Decline and Fall, 112-113

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]

  • Haldon, John (2002). Byzantium - A History. Tempus. ISBN 0-7524-2343-6. 
  • Lilie, Ralph-Johannes (1988). Byzantium and the Crusader States, 1096–1204. Oxford University Press. ISBN 0-198-20407-8. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Manuel coinage: [1]
Византиско царство
Византиска култура Историја на Византија Уредување на Византија

Архитектура
Музика
Уметност
Наука
Календар

Градови:
Цариград
Никеја
Мистра

Градби:
Света Софија

Константин I | Теодосиј I | Јустинијан I
Распад на Персија (628)
Ираклиј I
Иконоборство (726)
Лав III Исавријанин | Константин Порфирогенит | Василиј II
Големата Шизма (1054)
Битка кај Манцикерт (Кобна 1071)
Алексеј I Комнен | Мануел I Комнен
Падот на Цариград (1204)
Теодор I Ласкарис
Обнова на Византија (1261)
Михаил VIII Палеолог | Константин Драгаш
Падот на Цариград (1453)
Византиски цареви
Византиска дипломатија