Мануел Вилар Јр.

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мануел Вилар Јр)
Прејди на: содржини, барај
Мануел Вилар
Manny Villar
Претседател на Сенатот
2006сѐ уште
Сенатор на Филипините
2001сѐ уште
Спикер на Претставничкиот
дом на Филипините

19982001
Претставник на
дистриктот Букуд

19922001
Политичка
партија:
Nacionalista Party (2004- )
LAMP (1998-2001)
Lakas-NUCD (1992-1998)
Роден: 12 декември, 1949
Тондо, Манила
Сопруга: Синтија A. Вилар

Мануел Вилар (филипински: Manuel "Manny" Bamba Villar, Jr.) (роден 13 декември 1949) е филипински бизнисмен и политичар, и сегашен претседател на Филипинскиот Сенат. Тој исто така бил и Спикер на Претставнички дом на Филипините од 19982001. Тој е и претседател на Националистичката партија на Филипините.

Види идто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]