Мануел Азања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мануел Азања
Лични податоци
Роден(а) Предлошка:Датум на рађање
Алкала де Енарес, Покраина Мадрид , Предлошка:Знаме слика Шпанија
Починал(а) Предлошка:Датум смрти
Монтобан Предлошка:Знаме слика Франција
Националност Шпанец
Партија Републиканска левица
Сопружник Долорес де Ривас Чериф
Професија Правник

Мануел Азања (на шпански: Manuel Azaña Díaz; Алкала де Енарес, Покраина Мадрид, 10 јануари 1880 - Монтобан, 3 ноември 1940) — шпански политичар. Бил претседател на шпанската влада во два мандати (1931-1933 и 1936) и последен претседател на Шпанија (1936—1939). За време на неговиот претседателски мандат избила Шпанската граѓанска војна. По пропаста на Втората шпанска република побегнал во Франција, каде и починал. Останал запаметен како прв политичар кој вовел задолжително здравствено осигурување за сите работници и го намалил влијанието на Римокатоличката црква со укинување на црковните училишта и со зголемување на бројот на државните секуларни училишта.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Social Democracy and Welfare Capitalism: A Century of Income Security Policies by Alexander Hicks