Мансера де Ариба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манкера де Ариба
Црква апостол Санто Томас, архитектура на Мудејарите
Црква апостол Санто Томас, архитектура на Мудејарите

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМанкера де Ариба
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно110
 • Густина6,5/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Манкера де Ариба — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.