Маноло Ескобар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маноло Escobar
Маноло Escobar 2009
Биографски податоци
Роден(а)октомври 19 1931 (1931-10-19) (90 г.) во На Norias де Daza, Ел Ехидо, Алмерија, Андалузија  Шпанија
ПотеклоАлмерија  Шпанија
ЖанровиCopla, румба, Paso Doble
ЗанимањаПејач
ИнструментиВокал
Период на активност1956–сега
ИздавачиOrpheo, Saef, Belter, BMG, Horus, Vamm
Мреж. местоhttp://www.manoloescobar.net/

Manuel García Escobar (19 Октомври 1931 година, Лас Norias де Daza, Ел Ехидо, Алмерија), најпознат како Маноло Escobar, е шпански пејач на Андалузија и шпански песна куплет. Тој, исто така, работел како глумец во неколку музички филмови. Меѓу неговите успеси се на Porompompero, Мојот автомобил (1969), miniskirt или жив и Шпанија, Белгија композитор Лав Rozenstraten.

Почетоци[уреди | уреди извор]

Маноло Escobar е петта на десет деца на Антонио Гарсија и Марија дел Кармен Ескобар, кому тој ја посвети песната Madrecita Maria del Carmen. Неговиот татко го напушти семејството земјоделство традиција да се вклучат во хотелот бизнис и култура. Потоа, таа се сретна со еден републиканец пензиониран учител, кој даде засолниште за промена да се справи со обука на сите негови браќа, вклучувајќи и музика. Маноло почнале да играат лејта. Исто така, свиреше пијано во неговите рани години. На 14 емигрирал со неговите браќа во Барселона, каде што работел како чирак во различни занаети. Тој започна во шоу-бизнисот помеѓу Бадалона (Барселона) и Кинески Барселона со групата Маноло Escobar и неговите гитари, кои исто така беа неговите браќа Салвадор и Балдомеро. Подоцна, и со успехот на групата, тие ќе бидат додадени уште еден брат, Хуан Габриел. Двете Хуан Габриел и Хозе Марија, уште еден брат Гарсија Escobar, напишана набргу по тој изведува песни за групата.

Наводи[уреди | уреди извор]

[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Official Website