Манки Хил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манки Хил
Monkey Hill
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 17°19′25″, 62°43′30″

Часовен појас UTC -4
Општи податоци
Име
- изворно
Манки Хил
  Monkey Hill
Управа
Држава Свети Кристофер и Невис
Остров Свети Кристофер
Парохија Сент Питер Бастер
Географија
Надморска височина 120 m
Население
Население 753

Манки Хил (англиски: Monkey Hill) е мало гратче (село) на островот Свети Кристофер во Свети Кристофер и Невис. Манки Хил е главен административен центар на парохијата Сент Питер Бастер. Гратчето има околу 753 жители.[1] Името на гратчето потекнува од облста каде се наоѓа и неговите географски карактеристики.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 17°19′N 62°43′W / 17.317° N; 62.717° W / 17.317; -62.717