Мандолината на капетан Корели

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Мандолината на капетан Корели“
РежисерЏон Меден
ПродуцентТим Беван
Ерик Фелнер
Марк Хуфам
Кевин Лоудер
Главни улогиНиколас Кејџ
Пенелопе Круз
Џон Херт
Кристијан Бејл
МузикаСтефан Варбек
КинематографијаЏон Тол
МонтажаМик Одсли
СтудиоStudioCanal
Working Title Films
ДистрибутерСеверна Америка
Universal Studios
Меѓународно
Miramax Films
Премиера4 мај 2001 (2001-05-04) (ОК)
20 јуни 2001 (2001-06-20) (Франција)
17 август 2001 (2001-08-17) (САД)
Времетраење129 минути[1]
Држава Франција
 САД
 Обединето Кралство
ЈазикАнглиски јазик
Грчки јазик
Германски јазик
Италијански јазик
Буџет$57 милиони[2]
Бруто заработка$62,112,895[2]

Мандолината на капетан Корели (англиски: Captain Corelli's Mandolin) е американски воен филм од 2011 година, во режија на Џон Маден. Филмот е заснован на истоимениот роман од 1994 година на Луј де Берниер. Главните улоги ги играат: Николас Кејџ и Пенелопе Круз.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива на грчкиот остров Кефалонија, во 1940 година. Пелагија е млада жена која живее со својот татко, доктор Јанис, уживајќи во идиличниот живот крај Јонско Море. Но, војната се приближува до островото и нејзиното момче, Мадрас, решава да му се приклучи на движењето на отпорот против италијанските окупатори. Тогаш на островот пристигнува војникот Антонио Корели, кој работи како преведувач за италијанската војска.[3]

Заработка[уреди | уреди извор]

Во првиот викенд на прикажување, филмот се пласирал на 6. место со заработка од $7,209,345 долари. Во домашните киносали филмот заработил само $25,543,895 долари, но имал и заработка од $36,569,000 долари ширум светот со што заработил вкупно $62,112,895 долари. Буџетот на филмот изнесувал $57 милиони долари.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CAPTAIN CORELLI'S MANDOLIN (15)“. Buena Vista International. British Board of Film Classification. 18 April 2001. Посетено на 7 May 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Captain Corelli's Mandolin (2001)“. Box Office Mojo. 18 October 2001. Посетено на 7 May 2014.
  3. „Мандолината на капетан Корели“, Антена, број 887, 26.6.2015, стр. 27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]