Прејди на содржината

Манделсхаген

Координати: 54°09′N 12°23′E / 54.150° СГШ; 12.383° ИГД / 54.150; 12.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манделсхаген
Место во Бланкенхаген
Манделсхаген во рамките на Германија
Манделсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Општина Бланкенхаген
Основни податоци
Површина 16,16 км2
Надм. височина 50 м
Население 256  (31 декември 2010)
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DBR
Пошт. бр. 18184
Повик. бр. 038202, 038209
Портал www.amtcarbaek.de
Координати 54°09′N 12°23′E / 54.150° СГШ; 12.383° ИГД / 54.150; 12.383

Манделсхаген (германски: Mandelshagen) — село и поранешна општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Бланкенхаген.