Мандалеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мандалеј
Неважечки јазичен код.
Центар на Мандалај
Центар на Мандалај
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Burma" does not existМестоположба во Мјанмар
Координати: 21°58′30″N 96°5′0″E / 21.97500° СГШ; 96.08333° ИГД / 21.97500; 96.08333Координати: 21°58′30″N 96°5′0″E / 21.97500° СГШ; 96.08333° ИГД / 21.97500; 96.08333
ДржаваМјанмар
ПоделбаМандалај
Управа
 • ГрадоначалникПоне Зау Хан
Површина[1]
 • Градска118,36 км2 (4,570 ми2)
Население (2010)[2][3]
 • Градско1,034,000
 • Густина0/км2 (0,00.023/ми2)
 • Метро1,3 милиони
 • Етнички групиБамари, Мјанмарски Кинези, Шани
 • РелигииБидизам, Христијанство, Ислам
Часовен појасMST (UTC+6:30)
Повик. бр.2 (мобилен: 69, 90)[4]

Мандалеј (бурмански: မန္တလေးမြို့; MLCTS: manta.le: mrui.; Бурмански изговор: [màɴdəlé mjo̰]) или Мандалај — втор град по големина во Мјанмар и последен кралски главен град на државата. Манделеј се наоѓа на околу 716 километри северно од Јангон на источниот брег на реката Иравади. Градот има население од околу еден милион и е главен град на округот Манделеј.

Манделеј е економски центар на горен Мјанмар и се смета за центар на мјанмарската култура. Поради големото доселување на Кинези, етничката структура на градот се променила, но се зголемила и трговијата со Кина[5] Иако Непјидо се наоѓа во тој регион, сепак Манделеј останува трговски, образовен и здравствен центар на горен Мјанмар.

Градот е опеан во поемата „Мандалај“ (1892) од британскиот поет Радјард Киплинг.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името на градот потекнува од околната планина Мандалеј. Денес се верува дека името има палиско потекло, но тоа не е сосема докажано. Коренот на зборот се верува дека е „мандала“ што значи „кружни висорамнини“,[3] „мандаре“ („среќна земја“),[6] или „Мандара“ (планина од хиндуската митологија).[7]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Water Purification Plant #8 in Aungmyethazan Township 60% Coomplete“. Bi-Weekly Eleven (бурмански). Eleven Media Group. 2011-04-28.
  2. „United Nations World Urbanization Prospects, 2007 revision“. The United Nations Population Division. Архивирано од изворникот на 2007-07-31. Посетено на 2009-01-24.
  3. 3,0 3,1 Zon Pann Pwint, Minh Zaw and Khin Su Wai (May 18–24, 2009). „Mandalay marks 150th birthday“. The Myanmar Times. Архивирано од изворникот на 2009-06-02. Посетено на 2011-07-27.
  4. „Myanmar Area Codes“. Архивирано од изворникот на 2009-12-01. Посетено на 2011-07-27.
  5. Finding George Orwell in Burma, Emma Larkin, p. 12
  6. „History of Mandalay“. Golden City of Asia, Official Mandalay City Site. Посетено на 2009-11-24.[мртва врска]
  7. Issac Taylor (1898). Names and Their Histories: A Handbook of Historical Geography and Topographical Nomenclature (2. изд.). Rivingtons. стр. 186.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]