Мангаревски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мангаревски јазик
Mangareva
Застапен во Француска Полинезија
Подрачје Острови Мангарева
Говорници (1,600 во 1987 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 mrv

Мангаревскиот јазик е полинезиски јазик кој се зборува на островите Мангарева во Француска Полинезија. Јазикот го зборуваат околу 1.600 жители. Околу 50 до 60% јазикот е лексички сличен со тахитскиот. Покрај тахитскиот, хавајскиот е исто така сроден со мангаревскиот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]