Гамбје

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мангарева (острови))
Гамбје
Познат и како Îles Gambier
Flag of the Gambier Islands.svg
Karta FP Gambier isl.PNG
Островите Гамбје
Географија
МестоТихи Океан
АрхипелагПолинезија
Вкупно острови14
Поголеми островиМангарева, Акамару, Аукена, Тараваи
Површина29,6 км2
Управување
Франција
прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Демографија
Население1319 (2016)


Гамбје (француски: Îles Gambier или Archipel des Gambier) — мал архипелаг во Тихиот Океан, дел од Француска Полинезија. Вкупната површина на островите се 30 км2 и има население од 1319 жители. Островите се продолжеток на Туамоту но сепак се сметаат за посебни острови поради нивната култура и јазик. Мангареванскиот јазик е поблизок со маркиските јазици, а покрај тоа, островите се од вулканско потекло а Туамоту се атоли.

Географија[уреди | уреди извор]

Карта на Гамбје

Главните острови се Мангарева. Само овие имаат 26.6 км2 и население од 1319 жители според податоците од 2016 година. Главен град на островите е Рикитеа. Највисока точка на островите е планината Даф со 441 метри.

Акамару.

Островите Гамбје се составени од островите:

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Jared Diamond, Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed (2005), Ch. 3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]