Манастир „Св. Петка“ - Леништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

'

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Местоположба
Населено место Леништа
Општи информации
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал

Манастирот Св. Петка се наоѓа над селото Леништа, Прилепско, во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА,

Галерија на слики[уреди | уреди извор]