Прејди на содржината

Манастир „Св. Марко“ - Плевна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Марко
Αγίου Μάρκου
МестоПлевна, Драмско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршенасреден век
Управа
Архијерејско намесништвоПросеченско
ЕпархијаДрамска

Свети Марко (грчки: Αγίου Μάρκου Πετρούσας) — поранешен средновековен пештерен манастир кај селото Плевна, Драмско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Драмската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Манастирот се наоѓал во пештера кај селото. Внатре има средновековни структури, свети извори и олтари. Зачуван е живопис од средновековно и поствизантиско време.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 Δήμος Προσοτσάνης. Εκδηλώσεις και Δρώμενα 2018 (PDF). стр. 15.