Манастир „Св. Богородица“ - Јанковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Манастир „Св. Богородица“ – Јанковец
Јанковечки манастир
44 1 в монастыре Янковец.jpg

'

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Местоположба
Населено место Јанковец
Општи информации
Архитектонски опис
Портал

Манастир „Св. Богородица“ - Јанковец или Јанковечки манастир – машки манастир на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Преспанско-пелагониска епархија, Ресенско архијерејско намесништво[1]. Тој е еден од седумте манастири со монашки заедници во Преспанско-пелагониската епархија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот се наоѓа на 800 метра североисточно од ресенското село Јанковец, во пријатна котлина обрасната со дабова шума.

Историја[уреди | уреди извор]

Според одредени сведоштва манастирот датира од XV век. Манастирот се спомнува во Зографскиот поменик. Во рамките на манастирот имало училиште со славјански книги и до 1860 година, тука се одржувале собранија на кои се решавале црковно-училишните прашања[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. За епархијата на семрежното место на Преспанско-пелагониската епархија
  2. Јанковечкиот манастир Успение на Пресвета Богородица на семрежното место на Македонска нација