Манастир „Рождество на Пресвета Богородица“ - Матница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рождество на Пресвета Богородица
Παναγία Γουμερά
41°18′12.1″N 22°58′55.4″E / 41.303361° СГШ; 22.982056° ИГД / 41.303361; 22.982056Координати: 41°18′12.1″N 22°58′55.4″E / 41.303361° СГШ; 22.982056° ИГД / 41.303361; 22.982056
МестоМатница, Валовишко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1971
Управа
ЕпархијаВаловишка

Рождество на Пресвета Богородица грчки: Ιερά Μονή Γενεσίου Θεοτόκου) или Богородица Гумера (Παναγία Γουμερά) — женски манастир кај селото Матница, Валовишко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Валовишката епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот се наоѓа на 1 км северно над селото, во јужните пазуви на Беласица.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Основан е на Педесетница, 6 јуни 1971 г. од доселеничкиот понтски собор во Атина и митрополитот Јован Валовишки. Наречен е по истоимениот историски манастир „Пресв. Богородица Гумера“ (X век) во понтското место Халдија. Во него се пренесени вредните предмети од тој манастир — евангелие, пренослива икона на Богородица и мошти. Манастирската црква е еднокорабна куполна базилика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Σύναξη της Παναγίας Γουμερά στην Μακρυνίτσα“. Ορθόδοξος Συναξαριστής. 22 септември 2010. Посетено на 21 март 2020.
  2. Δούκα, Κωνσταντία (8 септември 2015). „Παναγία Γουμερά "Αροθυμία σ'θα τρώει με". Τόποι και Τρόποι. Посетено на 21 март 2020.