Манастир „Пресвета Богородица Пројавена“ - Света Недела

Координати: 40°31′29.60″N 21°7′43.79″E / 40.5248889° СГШ; 21.1288306° ИГД / 40.5248889; 21.1288306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пресвета Богородица Пројавена
Παναγία Φανερωμένη
Карта
40°31′29.60″N 21°7′43.79″E / 40.5248889° СГШ; 21.1288306° ИГД / 40.5248889; 21.1288306
МестоСвета Недела, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1954
Управа
Архијерејско намесништвоЧетирочко
ЕпархијаКостурска

Пресвета Богородица Пројавена (грчки: Παναγία Φανερωμένη, Панагија Фанеромени) — женски манастир кај селото Света Недела, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Манстирот се наоѓа на 500 м источно од селото и 17 км од градот Костур. Крстокуполната црква е изградена во 1954 г. Во 2003 г. манастирот е обновен и проширен, изградени се конаци и и истиот почнува да работи како женски манастир.[1] Имња четири монахињи.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Τα μοναστήρια της Καστοριάς (μέρος 2ο)“. Ιστορικά Καστοριάς. Посетено на 6 јануари 2014.
  2. Ιερά Μητρόπολις Καστορίας