Манастир на крстот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Monastery of the Cross
MinzarHamatzleva ST 04.jpg
Основни податоци
Место Ерусалим, Израел
Координати * Карти и воздушни фотографии за 31°46′19.44″ СГШ 35°12′28.97″ ИГД / 31.772068357921803, 35.208048820495605
Религија Христијанство
Држава Израел
Округ скопуската гора
Осветен 1907
Архитектонски опис
Тип манастир
Завршено 11 век
Карактеристики

Monastery of the Cross е манастир кој се наоѓа во Ерусалим, Израел. Манастирот бил основан во 11 век во времето на крал Баграт IV, но се верува дека бил изграден во 4 век во време на Константин I Велики. Се наоѓа во близина на израелскиот музеј и Кнесет. Денеска, со овој манастир раководи ерусалимската патриаршија.