Манастир Фенек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Манастир Фенек
Manastir Fenek
Fenek.jpg
Манастир Фенек
Основни податоци
Место Белград, Србија
Припадност Христијанство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква


Манастирот Фенек (српски: Манастир Фенек / Manastir Fenek) е манастир кој се наоѓа во Јаково, Општина Белград, Србија и е во склопот на Српската православна црква. Црквата е посветена на Света Параскева. Манастирот бил изграден во 15 век.