Манастир Сантуари де Лук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир Сантуари де Лук
Monasterio de Lluc
Lluc 03.jpg
Основни податоци
МестоЕскорка, Мајорка, Шпанија.
Осветен13 век

Манастирот Сантуари де Лук (шпански: Monasterio de Lluc) е манастир која се наоѓа во Ескорка, Мајорка, Шпанија. Се наоѓа на надморска всина од 525 метри опкружен со големи и високи планини. Манастирот бил основан во 13 век. Местото е едно од најголемите посетувани места во Мајорка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 39°49′23″ N; 2°53′02″ E / 39.823° СГШ; 2.884° ИГД / 39.823; 2.884