Манастир Рибница во Паштриќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир Рибница
Манастир Рибница
Информации
Манастир на:Српска православна црква
Епархијаепархија Ваљево
Место
МестоМилована Глишића 2, Србија

Манастирот Рибница се наоѓа во Паштриќ, на територијата на општина Мионика, заедно со старото училиште претставува недвижно културно добро како споменик на културата од големо значење.[1]

Игумен на манастирот е Арсеније Јовановиќ .

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирската црква е посветена на Светите Апостоли Петар и Павле. Најстарото споменување на манастирот Рибница, претворен во 1832 година во мирска црква датира од 1657 година. За време на Кожчина краина, црквата била запалена, за да во текот на 19 век биде неколку пати обновувана. Од кои за последното обновување во 1823 година. бил заслужен кнезот Јовица Милутиновиќ.[2] Со доаѓањето на монахот Арсенија Јовановиќ како старешина, на 17 декември 2017 година, манастирот Рибница повторно станал активен машки манастир.[3]

Кнезот Рака Тешиќ (1823) [4] и неговиот син мајор Никола Ракиќ (1854) биле погребани кај оваа црква.

Манастирска црква, денес[уреди | уреди извор]

Денешната црква е изградена во 1909 година според проектот на архитектот Светозара Ивачковиќ. На основата е испишан грчки крст со пространа олтарна апсида, од надвор со тространа, а од внатре со полукружна и со нагласени простори за ѓаконик и проскомидија. На западната страна е непропорционално мала припрата со две ниши, од кои во едната е сместо степениште со кружна основа кое води кон галеријата. Во оригиналната верзија црквата имала купола. Главниот портал е нагласен со трем со два столба споени со лак. Црквата е направена од опека и измалтерисана. Декорацијата на фасадите е постигната со наизменични хоризонтални ленти со црвена и жолта боја.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Старото училиште во Пастриќ
  • Список на споменици на културата во Колубарскиот округ
  • Споменик на природата Рибница
  • Природен споменик Група од девет стебла на липа

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Манастир Рибница - Рибница - Манастири Српске Православне Цркве“. manastirispc.com. Архивирано од изворникот на 2017-03-12. Посетено на 04. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Завод за заштиту споменика културе Ваљево“. www.vaza.co.rs (српски). Посетено на 04. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. Рибница, Манастир. „Манастир Рибница“. www.manastirribnica.com (српски). Посетено на 04. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. Здравко Ранковић: Село Паштрић, ревија „Колубара“, август 2014, додатак, страна V
  5. http://beautifulserbia.info. „Преко прече, наоколо ближе – од Ваљева до Београда преко Мионице и Лазаревца | Beautiful Serbia“. beautifulserbia.info (српски). Посетено на 04. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]