Манастир Зрзе (Зрзе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за археолошко наоѓалиште. За истоимениот манастир погледнете Зрзески манастир
Манастир Зрзе
археолошко наоѓалиште
Манастир Зрзе is located in Македонија
Манастир Зрзе
Местоположба на Манастир Зрзе во Македонија
Местоположба 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° N; 21.35250° E / 41.51667; 21.35250Координати: 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° N; 21.35250° E / 41.51667; 21.35250
Основни податоци
Име Манастир Зрзе
Место Зрзе
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастир Зрзеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Зрзе. Претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа на околу 150 м северозападно од Зрзевскиот манастир, каде се наоѓаат остатоци од базилика од која се гледа дел од апсидата.[1]

Истражувања од 2009[уреди | уреди извор]

Во големите археолошки истражувања во 2009 година, била разоткриена базиликата од 5 век и бил пронајден гроб на анонимен маченик од 4 век. Во базиликата биле откриени камени пластики, натпис што датира од 487 или 512 година, кој се дешифрира. Има и гробници со повеќе гробови од 5 до 6 век и од 9 до 15 век, во кои се пронајдени повеќе движни наоди со делови од облека. А додека во иатражувањата во долниот дел на комплексот дале откритија на десетина нови испосници и уште една монашка црква, која според наодите датирала од 9 до 15 век. Вкупно во истражувањата биле откриени педесетина монашки ќелии на седум нивоа, црква со значаен натпис и други движни наоди, важни од археолошки, историски и културен аспект.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998