Манастир Земун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир Земун
Manastir Zemun
Податотека:Crkva BDM Zemun.png
Основни податоци
МестоБелград, Србија
ПрипадностСрпската православна црква

Манастирот Земун (српски: Манастир Земун / Manastir Zemun) е црква која се наоѓа во Белград, Србија и е во склопот на Српската православна црква. Била изградена во 1786 година.