Џамија Санџактар Хајретин

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Манастир Гастрија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Санџактар Хајретин
Sancaktar Hayrettin Camii
SancaktarMosque20080603 01.jpg
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Санџактар Хајретин (турски: Sancaktar Hayrettin Camii или Sancaktar Hayrettin Mescidi каде зборот Mescidi означуа мала џамија) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Оваа џамија била изградена како црква во времето на Византија но по падот на Цариград истата била претворена во џамија.