Манастир Арденица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир Рождество на Пресвета Богородица во Арденица
Ardenica Monastery
Информации
Манастир на:Албанска православна црква
Основан1282
Личности
Основач (и)Андроник II Палеолог
Место
МестоФиер, Албанија
Координати40°49′7″N 19°35′33″E / 40.81861° СГШ; 19.59250° ИГД / 40.81861; 19.59250Координати: 40°49′7″N 19°35′33″E / 40.81861° СГШ; 19.59250° ИГД / 40.81861; 19.59250
Отворен за јавностда

Манастирот Рождество на Пресвета Богородица во Арденица[1] (албански: Manastiri Lindja e Hyjlindëses Mari,[2][3]; грчки: Μονή Γεννήσεως της Θεοτόκου[4]) или само манастир Арденица (албански: Manastiri i Ardenices) е православен манастир, кој се наоѓа на 18 километри јужно од Лушње, Албанија, покрај патот што ги поврзува Лушње и Фиер.[5]

Манастирот бил изграден од византискиот цар, Андроник II Палеолог во 1282 по победата против Анжујците во опсадата на Берат. Во манастирот во 1451 бил венчан Скендербег со Андроника Аријанити.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eastern Churches Journal: A Journal of Eastern Christendom. Society of Saint John Chrysostom. 1997. стр. 222.
  2. „Manastiri "Lindja e Hyjlindëses Mari", Ardenicë (i restauruar)“. orthodoxalbania.org. Orthodox Autocephalous Church of Albania. Архивирано од изворникот на September 28, 2011. Посетено на 28 June 2011.
  3. „The Monastery of Theotokos Mary, Ardenica (restored)“. orthodoxalbania.org. Orthodox Autocephalous Church of Albania. Архивирано од изворникот на 16 July 2011. Посетено на 28 June 2011.
  4. „Ιερά Μονή Γεννήσεως της Θεοτόκου, Αρδενίτσα (Αρδέυουσα) (αναστήλωση)“. orthodoxalbania.org. Orthodox Autocephalous Church of Albania. Архивирано од изворникот на September 28, 2011. Посетено на 28 June 2011.
  5. Andoni, Ben. „Manastiri i Ardenices: Ku shqiptaret piskasin ne vend te lutjes“. Архивирано од изворникот на 4 February 2015. Посетено на 28 July 2010.